Uzun süre ekrana bakmanın üç zararı


Bu haber 2017-08-03 eklenmiş ve 98 kez görüntülenmiştir.

Göz kırpma sayısı azılır ve göz kuruması meydana gelir

Göz kapaklarımız gözlerimiz için hayati bir görev taşımaktadır. Göz kırpma sayımızın azalması demek, gözlerin kendilerini temizleyememesi, yenileyememesi ve nemlendirememesi demektir. Göz kırpma sayısının azalması göz kuruluğu gibi birçok soruna sebep olmaktadır. Bunların en önemlisi de gözlerde yorgunluktur.   

Uzun süre ekrana bakmanın üç zararı

Sürekli olarak ekrana bakmak algımızı bozar

Ekran özünde düz olarak üretilmiştir. Tabii ki gördüğümüz ekran içerisinde çeşitli efektler ile 3 boyutlu şeyler izleyebiliyoruz fakat ekranların herhangi bir derinliği yoktur. Bu durum bizim üç boyut algımızı büyük oranda etkiler.

His ve tepki azalır

Sürekli olarak ekrana bakmak his ve tepkilerimizde büyük hasara yol açar. Buna ek olarak uzaklık ve yakınlık algımız bozulur.

Uzun süre ekrana bakmanın üç zararı

Peki neler yapılabilir?

Eğer telefonunuzun ekranına bakmakta sıkıntı çekiyorsanız yazıları büyütmeye özen gösterin. Yazılar küçükse ve siz sürekli olarak yakından bakmaya çalışıyorsanız gözlerinizde ağrı, vücudunuzda yorgunluk ve başınızda ağrı meydana gelebilir. Bunun yanı sıra renk kontrastını da arttırabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gözleri kırpmak hayati bir öneme sahiptir. Ekrana bakarken rutin aralıklarla gözlerinizi kırpmaya özen gösterin. Bu, gözlerdeki kuruluğu azaltacaktır. Eğer buna rağmen gözlerinizin kuruluğu geçmiyorsa, göz damlası kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, ekranın çok fazla parlaması da baş ağrısına sebebiyet verebilmektedir. Ekranınızın parlaklığını kısarak baş ağrısı gibi sorunların önüne geçebilirsiniz.

Uzun süre ekrana bakmanın üç zararı

20-20-20 kuralını mutlaka uygulayın!

Uzun süreler boyunca aynı mesafedeki bir şeye bakmak gözlerimizin işlevini yerine getirmesinde büyük engeldir. Gözlerimizde yönlendirici ve odaklanmalarına yardımcı olan kaslar bulunmaktadır. Bu kaslar sürekli olarak aynı hareketi yaptığında tam olarak çalışmazlar. Bu yüzden 20 dakika ekrana baktıktan sonra, 20 metre uzaklıkta bulunan bir şeye 20 saniye boyunca bakmanız göz kaslarınızı tekrardan çalışmasına yardımcı olacaktır.


ETİKETLER : göz sağlığı 20-20-20 kuralı ekrana bakmanın zararları
Diğer MAGAZİN haberleri

Spor

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
© Copyright 2017 ŞAHİN MEDYA A.Ş. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi