Meryem’in altın yürüyüşü


Bu haber 2017-08-03 eklenmiş ve 59 kez görüntülenmiştir.

DİYARBAKIR’ın Şilbe köyünde doğan Meryem Bekmez, 2013’te ortaokul birinci sınıftayken Türkiye Atletizm Federasyonu antrenörü Çetin Aslan geldi ve yıldız atlet adaylarını seçti. Onlardan biri de Meryem’di. Okullar arası seçmelerdeki 3 kilometrelik koşuda il birincisi, ardından Türkiye birincisi oldu. Aynı yıl milli takım kampına çağrıldı, katıldığı Yunanistan’daki Balkan Şampiyonası’nda birinci oldu. Antrenörü Çetin Aslan, Meryem’in yürüyüşçü (race walking) atletleri çok iyi taklit ettiğini görüp branşını değiştirdi. 2015’te Türkiye rekorunu kırdıktan sonra Gürcistan’da yapılan Avrupa Yıldızlar Şampiyonası’nda 5 kilometre ‘Yıldızlar’ ve 10 kilometre ‘Gençler’de, ertesi yıl da Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen Avrupa Yıldızlar Şampiyonası’nda birinci oldu.

Meryem’in altın yürüyüşü

‘GURURUMUZ’

Meryem, 12 - 16 Temmuz’da Kenya’da yapılan Dünya Yıldızlar Şampiyonası’nda 5 kilometrede 22 salise farkla dünya ikincisi oldu. 120 ülkeden atletlerin katıldığı yarışta Rus, Çin, Meksika, Kolombiyalı ‘race walking’in en iddialı atletlerini geride bıraktı. 20 Temmuz’da da İtalya’da düzenlenen Avrupa Takımlar Kupası ‘Gençler’ kategorisinde, özel yeteneği nedeniyle kendisinden iki yaş büyük genç atletle yarıştı ve ikinci geldi.

Meryem’in altın yürüyüşü

Türkiye Atletizm Federasyonu’nun Palandöken kampından yeni dönen Meryem, her gün 15 kilometre yürüyor ve “Altın madalya için çalışıyorum” diyor.

Antrenörü Çetin Aslan, ‘yürüyüşün’ 1928 Olimpiyatları’na atletizmin bir dalı olarak dahil edildiğini belirterek şunları söylüyor: “Meryem, spor hayatı boyunca dört olimpiyat görecek. İlki 2020 Tokyo Olimpiyatları. Altın madalya için çalışıyor. Türkiye’nin gururu olacak. Federasyon, disiplini ve karakteriyle Meryem için büyük umutlar besliyor. Güneydoğu’nun ilk atlet kızı. Sadece Diyarbakır değil, bölgenin tüm kızlarına örnek oldu. Mesela şimdi çalıştırdığım 150 çocuğun 110’u kız.”


Diğer GÜNCEL haberleri

Spor

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
© Copyright 2017 ŞAHİN MEDYA A.Ş. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi